מילון מונחים

סכיזופרניה

סכיזופרניה – היא הפרעה נפשית כרונית מורכבת והטרוגנית בביטוייה, השייכת לקבוצת ההפרעות הנפשיות הפסיכוטיות. הפרעה זו מתאפיינת בהזיות, מחשבות שווא, הפרעות בארגון הדיבור והחשיבה, צמצום רגשי, פגיעה בהנאה ובכוח הרצון והיוזמה התנהגויות מוזרות המוסברות על ידי החוויות הפנימיות החריגות (ההזיות, מחשבות השווא) ועל ידי שיבושי מערכות בקרה (קוגניטיביות), קשיים תפקודיים רבים בתחום התעסוקתי והחברת

אבחנה של סכיזופרניה מתבצעת על ידי פסיכיאטר לפי קריטריונים שקבע מדריך ה DSM 5  מדריך האבחון האמריקאי.

לרוב ניתנות תרופות אנטי פסיכוטיות שעוזרות להשתלט על מחשבות השווא, הקולות, ההזיות וכו. תסמינים אלו נחשבים לסימנים החיוביים מיכוון שהם נוספן לבן אדם בעקבות המחלה

תהליך השיקום של המתמודדים עם סכיזופרניה נועד להתחבר למטרות בחיים ולהתמודד עם הירידה במוטיבציה והירידה בתפקוד התעסוקתי, החברתי, הזנחה בהיגיינה האישות וכו. תסמינים אלו נחשבים תסמינים שליליים מיכוון שהם נשללו מהבן אדם בעקבות המחלה יחסית לאיך שהיה לפני התפרצות המחלה.

קישור למונח סכיזופרניה באתר ויקיפדיה – לחצו כאן

מאניה דיפרסיה- הפרעה דו קוטבית- הפרעה בי פולארית

הפרעה דו-קוטבית הידועה גם בשם מאניה דֶפרסיה, היא הפרעה נפשית המתאפיינת בגלים (אפיזודות) של שינויים, לעיתים קיצוניים מאד, במצב הרוח, ללא תלות הכרחית בנסיבות הסביבתיות.

למעשה, החולה חווה לסירוגין תקופות בהן הוא חש תחושות של עצבות וסימפטומים של דיכאון, ובתקופות אחרות הוא חווה מאניה- התרוממות רוח, מצב רוח טוב באופן קיצוני עם התנהגויות חסרות שיקול דעת.

שתי נקודות קיצון אלו אינן הסתגלותיות, ועשויות לפגוע בתפקודו של האדם (אם כי, מן הסתם, אנשים די אוהבים את התקופות בהן הם נמצאים במאניה). יש לציין, שלעיתים חולים חווים אפיזודות מעורבות (mixed), בהן מופעים במקביל גם סימפטומים דיכאוניים וגם סימפטומים מאניים.

קישור למונח מאניה דיפרסיה באתר ויקיפדיה – לחצו כאן

קישור למונח מאניה דיפרסיה באתר פסיכיאטר – לחצו כאן

 

דיכאון

דיכאון  או דיכאון מזורי או קליני הוא הפרעה נפשית המאופיינת בדפוס נרחב ומתמשך של מצב רוח ירוד שאליו מתלווים הערכה עצמית נמוכה ואובדן עניין והנאה מפעילויות מהנות , חרדההפרעות שינה ותיאבון, חוסר מרץ, מחשבות פסימיות בדרגות שונות – עד כדי מחשבות של חוסר טעם לחיים ואובדניות, ירידה בריכוז ובזיכרון, ופגיעה משמעותית בתפקוד. לפעמים מופיע גם בהרגשה של ריקנות וחוסר רגש.

קישור למונח דיכאון בויקיפדיה – לחצו כאן

 

הפרעת אישיות גבולית

הפרעת אישיות גבולית מאופיינת על ידי דפוס נרחב של חוסר יציבות במערכות יחסים בין-אישיות, בתחושת העצמי ובמצבי רוח משתנים.

הפרעות אישיות מתגבשות בדרך כלל החל בגיל ההתבגרות, והופעתן המלאה ניכרת בשנות העשרה המאוחרות או בשנות העשרים המוקדמות, אך הן מלוות את המטופל במשך כל חייו. התכונות מתמשכות, מאפיינות את האדם בכל תחומי החיים, ואינן מוסברות על ידי מחלה, שימוש בסמים או כל מצב פיזיולוגי אחר.

בעבר חשבו שאין שיטה טיפולית לטפל בהפרעות אשיות, היום מצאו שיש כמה שיטות שיכולות להקל מאד על הסבל הנפשי של הסובלים מהפרעות אישיות וברכישת כלים של מיומנויות תקשורת.

קישור למונח הפרעות אישיות בויקיפדיה – לחצו כאן

 

החלמה בשיקום מתמודדי נפש

תהליך שבו מכירים בכך שאין ריפוי מלא מהפרעות נפשיות במובן שהן נעלמות אבל אפשר לקיים תהליך של קיום חיים מלאים ומספקים לצד המחלה או ההפרעה. בתהליך זה משתמשים בכוחות של המתמודד, בתמיכה מהסביבה, בשרותי סל שיקום הניתנים מהמדינה, בתמיכת המשפחה ולא פחות חשוב עובדים על מיגור הסטיגמה החברתית והסטיגמה העצמית.

סל שיקום

סל שיקום לפגועי נפש של שירותים שהמדינה מספקת דרך ספקים פרטיים שמפוקחים על ידי משרד הבריאות. סל זה ניתן בתחומי הדיור, החברה, התעסוקה ועוד מגוון תחומים. תנאי הסף לקבלת שרותים אלו הם 40% הכרה מביטוח לאומי על נכות נפשית ומעל גיל 18. על מנת לקבל סל שיקום צריך למלא טפסי סל שיקום, לצרף דו”ח פסיכיאטרי, אישור של ביטוח לאומי על אחוזי וסעיםי הנכות והאם המועמד קיבל שרות בעבר ממחלקת שיקום של ביטוח לאומי. האישור ניתן על ידי וועדה שמוזמנים אליה לאחר שליחת הטפסים.

גלילה למעלה